Головна  

Меню сайтуКартопля

Капуста

Білокачанна
Брокколі
Брюссельська
Пекінська
Цвітна
Кольрабі
Огляд сортів
Шкідники та хвороби
 

Томати

Як вирощувати томат
Підготовка грунту
Посадка томатів.Пасинкування
Агротехніка
Збирання та зберігання
Хвороби та шкідники
Огляд сортів
 

Огірки

Вимоги до грунту та посадка
Догляд за рослинами
Збір та зберігання
Вибір сортів
 

Коренеплоди

Буряк столовий
Редис
Петрушка
Редька
Ріпа
Селера
Пастернак
 

Овочі - статті, ідеї, пропозиції

 
 
 

 

Добрива органічні чи добрива мінеральні?

Добрива   мінеральні й органічні

Це питання раніше чи пізніше задає собі кожен  городник. Настрій його і реальні кроки схиляються то на користь органіки, то мінералки в залежності від чергової сенсації, подарованої нам жвавими вченими. Сьогодні ми вирішуємо вносити на свої сотки гній і тільки гній, а назавтра вже захоплені ідеями Мітлайдера і мчимо в магазин за мінеральними добривами.
У цій статті, складеної за матеріалами зарубіжних видань, явна перевага у бік добрив органічних. А за читачами як і раніше залишається право вибору.
Але перш ніж вести мову про добрива, нагадаємо, як рослина здобуває собі харчування із грунту. Різні напрямки в науці відповідають на це питання по-різному. Прихильники хімічного землеробства  вважають, що коріння рослин поглинають солі, розчинені в грунтовій воді. Прихильники органічного землеробства стверджують, що більша частина поживних елементів знаходиться в грунті не у вигляді розчину, а пов'язана з частинками гумусу (грунтового органічної речовини) і надходить у рослину завдяки складним обмінним реакціям). На цій підставі «хіміки« рекомендують вносити в грунт водорозчинні мінеральні добрива, щоб збільшити кількість поживних елементів, а «органіки», природно, - добрива органічні, які, проходячи через стадію розкладання за допомогою грунтових мікроорганізмів, збільшують кількість гумусових речовин. Це всього лише схема, більш грунтовні пояснення можна знайти в спеціальній літературі.

   

Як же реагує рослина на різні форми добрив?


Поглинання поживних речовин з органічних добрив дуже тісно пов'язане з внутрішніми процесами в самій рослині. У біодинамічного землеробства (один з напрямів органічного землеробства) вважають, що життям рослини керує сонце. Його стан і інтенсивність випромінювання (не тільки світло) визначають всі процеси в рослині, в тому числі і поглинання поживних речовин із грунту. Сонце як би дає вказівку рослині, коли їй треба поглинати їжі більше, коли менше. Ці вказівки рослина може виконати, якщо в грунтовому розчині немає надлишку мінеральних елементів. Тоді вона бере рівно стільки, скільки треба, щоб будувати свої нові тканини і органи. У цьому випадку рослина знаходиться в рівновазі з навколишнім середовищем - здорове, міцне, стійке до несприятливих погодних умов, до хвороб і шкідників, дає оптимальний (не максимальний), гарної якості  врожай. У плодах у цьому випадку накопичуються вітаміни та інші корисні для людини речовини.

Штучні добрива


Тепер інший варіант. Ви внесли в грунт штучні добрива. Коріння рослини виявляються в розчині, насиченому мінеральними солями. Ці солі проникають в рослину згідно  фізико-хімічним законам незалежно від того, потрібні вони рослині, в якій кількості чи ні. Рослина не в змозі повністю регулювати процес поглинання, в результаті чого рівновага порушується. Посилений ріст - це спроба компенсувати надлишок мінеральних солей в тканинах. Так  розрослися водянисті рослини дуже чутливі до інфекцій і нападу комах. Врожаї, правда, підвищуються, і плоди виходять більш великими. Але такі плоди погано зберігаються, в них накопичується надлишок мінеральних солей, часто в кількостях, шкідливих для здоров'я людини. Тепер все це знають і намагаються не купувати великі кавуни та дині, дуже красиві на вигляд, але якими запросто можна отруїтися.

Добре перепріле органічне добриво (але не свіжий гній), внесене у грунт в будь-якій кількості, ніколи не приводить до такого ненормального розростання і тим більше до небезпеки отруєння.

Вчені-біодинаміки провели порівняльну (і досить точну) оцінку дії мінеральних та органічних добрив на ріст і здоров'я рослин. Алекс Подолинський з біодинамічної асоціації Австралії у своїй лекції для фермерів описав один з таких експериментів. У посудини з грунтом були висіяні рослини квасолі. Контролем служив звичайний хороший грунт без добрив. У першому досліді вносили компост в одинарній, подвійній і потрійній дозі. У другому досвіді вносили мінеральне добриво NPK в одинарній, подвійній і потрійній дозі. У третьому - свіжий гній.

Одинарна доза органічного та мінерального добрива відповідала рекомендованій для практичного застосування. Одна стінка в судинах була скляною, що дозволяло спостерігати за розвитком коренів. Квасолю вирощували до плодоношення на відкритому повітрі, де рослини були піддані всім примхам погоди.
Без добрив виросли невеликі, але міцні і здорові рослини. Вони рано зацвіли і рано дали врожай. На одинарній  дозі компосту і NPK у порівнянні з контролем посилилося зростання надземної частини і коренів, збільшилася кількість плодів. Різниця полягала в тому, що на компості розмір листя в порівнянні з контролем не збільшився. Вони були щільні, темно-зелені, підняті вгору і розташовані так, щоб не затінювати один одного. У варіанті з внесенням NPK листя сильно збільшилися в розмірах і прийняло нехарактерну округлу форму і синювато-зелене забарвлення. Розрослося, насичене водою листя поникле під дією власної ваги, перекриваючи і затінюючи один одного.
Добрива NPK
Зі збільшенням дози компосту рослини збільшувалися в розмірах, але листя при цьому залишалися щільним, темно-зеленим, піднятим  вгору. Коренева система сильно розросталася, особливо на потрійний дозі, але зберігала правильну систему розгалуження. Стимулююча дія мінерального добрива (тільки при подвійній дозі) виразилося в ще більш сильному збільшенні розміру листя. Потрійна доза вже викликала сильне пригнічення. Сильне розростання кореневої системи супроводжувалося безладним зростанням бічних коренів і зменшенням кількості бульбочок на них. По мірі зростання дози NPK збільшувалося  ураження рослин вірусною інфекцією. У серії дослідів з компостом всі рослини були здорові.

У дослідах з сирим коров'ячим гноєм спостерігалося помітне пригнічення росту надземної частини і коренів. Оскільки він містить велику кількість легко розчинних сполук азоту, то мало відрізняється від мінерального добрива. В органічному землеробстві такий гній ніколи не використовують.

Найбільший урожай плодів був отриманий на потрійний дозі компосту. Але людина, що володіє достатнім практичним досвідом, сказала би, що формою, найбільш близькою до ідеальної, володіють рослини, вирощені на подвійній дозі компосту. Компактні міцні рослини з темно-зеленими, не дуже великими листами, розташованими у строгому порядку, що гарантує хороше освітлення всіх ярусів, - це те, що треба.
У деяких людей існує уявлення, що дійсно чистими продуктами можна назвати ті, які вирощені без грунту на штучному середовищі з мінеральними добривами. Очевидно, в їхній свідомості бруд у продуктах асоціюється з тим брудом, яка налипає на черевики після дощу. Однак земля може бути чистою і брудною. З точки зору екології брудом називають ті неприродні і шкідливі для здоров'я людини домішки органічних і неорганічних сполук, які накопичуються в землі, а через неї і в сільськогосподарських продуктах.
Якщо розумно розрахувати дозу мінерального добрива, то і на штучному середовищі можна виростити врожай овочів, що не містить нітратів і іншого бруду. Але поживна цінність плодів не обмежується наявністю або відсутністю в них нітратів. І в цьому відношенні рослини, вирощені на здоровому  чистому  грунті, набагато перевершують ті, що  вирощені на штучному середовищі або на грунті з мінеральними добривами. Про це і свідчить досвід прихильників  органічного землеробства. Все одно вибір за Вами!!!

 

Овочі

Овочі

Грунти

Підготовка городу

 

Саджай та заробляй

Оцінюєм можливості
Вирощування овочів
Вирощування зелені
Екологічно чисті продукти
Тепличне господарство
 

Захист рослин

 

Зберігання рослин

Домашня консервація

Домашня консервація

Добрива органічні чи мінеральні
Альтернативні добрива
Добрива для городу
Деревний попіл
Курячий послід
Компост
Дощові червяки
Органічне зелене добриво
Як вибрати добрива для городу

При використанні матеріалів сайту посилання на ovochi.in.ua обов'язкове!

© 2022 Кobzar All Rights Reserved