Головна  

Меню сайтуКартопля

Капуста

Білокачанна
Брокколі
Брюссельська
Пекінська
Цвітна
Кольрабі
Огляд сортів
Шкідники та хвороби
 

Томати

Як вирощувати томат
Підготовка грунту
Посадка томатів.Пасинкування
Агротехніка
Збирання та зберігання
Хвороби та шкідники
Огляд сортів
 

Огірки

Вимоги до грунту та посадка
Догляд за рослинами
Збір та зберігання
Вибір сортів
 

Коренеплоди

Буряк столовий
Редис
Петрушка
Редька
Ріпа
Селера
Пастернак
 
 
 
 

Овочі - статті, ідеї, пропозиції

Вирощування черемші

вирощування черемшіЯк виростити черемшу

Черемша - невибагливий вид багаторічної цибулі  (з часниковим ароматом). На власній ділянці черемшу майже завжди вирощують насінням. Розмноження черемші цибулинами можливо, але до такого способу вдаються рідко: відсоток укорінених рослин малий.


Цибуля ведмежа
Почнемо з того, що черемша буває різна. У пучках на ринку ми найчастіше бачимо Цибулю ведмежа (Allium ursinum). Це переважно європейський вигляд, який зустрічається в тінистих лісах на гірських схилах Західної та Центральної Європи, в Скандинавії, Середземномор'я і у нас на Кавказі. Вона має довгасті цибулини близько 1 см. Тригранний стебло досягає 40 см у висоту. Листя, яких, як правило, два, охоплюють піхвами підстава стебла.
Черемша - тіньовитривале і досить невибаглива рослина. Їй цілком підійде погано освітлене місце біля стіни сараю або біля паркану. Але грунт повинна бути не кислим, з великою кількістю органіки. І поливати її краще при сильну засуху не забувати. Ранньою весною погано переносить застій вологи. Спроби розводити черемшу показали, що вона підходить як для відкритого грунту, так і для вазонів.

   

Звичайно, вона виживе і в «спартанських» умовах, але листя будуть дрібніше, жорсткіше, а це не відповідає нашим гастрономічним запитам.

На одному місці рослини ростуть багато років, тому бур'яни дорослій  черемші  не страшні.

У перші роки життя добрива черемші практично не знадобляться, особливо якщо при посадці під перекопування ви внесете по 2-3 відра компосту на 1 м2. Далі - аналогічно з культурою шніт-цибулі, - застосовують азотні добрива в дозі 20-30 г аміачної селітри на 1 м2. Зверніть увагу, що добрива краще внести якомога раніше - це дозволить підживити рослини на найпершому етапі зростання, коли ще холодно і процеси нітрифікації в грунті не почалися після зимових холодів.

Шкідники черемші особливо не докучають - не дарма її використовують як антигельмінтний засіб. А ось окремі хвороби періодично проявляються. При тривалому перебуванні на одному місці і при великій кількості різних споріднених видів на прилеглих ділянках зустрічається іржа (особливо якщо поблизу росте хвора  шніт-цибуля), від якої рослини можуть випадати. Після іржі може з'явитися вторинна інфекція ботрітіс - сірої гнилі, особливо на сильно перезволожених і кислих грунтах. 

Розмножувати рослини краще вегетативно, цибулинками. Але якщо посадковий матеріал дістати не вдається, то доведеться сіяти насінням. Тут необхідно врахувати маленькі тонкощі. У природі насіння черемші дозріває  дуже рано, в липні. Вони обсипаються і лежать, що не проростаючи, до наступної весни. Тому наше насіння можна посіяти влітку.

Щоб отримати багато насіння, його  слід збирати, коли воно достигне , але не обсиплеться . Для посіву бажано використати  саме  свіже насіння, у якого  насіннєва оболонка не встигла затвердіти, а твердне вона дуже швидко. Недостигле  насіння із зелених капсул, коли вони переходять в жовто-коричневе забарвлення, має  високу схожість, але це настільки короткий час, що якщо спізнитися на добу, насіння висипається на землю. Власне, тому і утворюється велика кількість самосіву, а куплене  насіння довго і вперто не хочуть сходити.

Посіяти краще в горщик, який потім вкопують у грядку. Це дозволяє уникнути нудної  і тривалої боротьби з бур'янами і рятує від ризику втратити посіви. На наступну весну з'являться сходи. Вони будуть маленькі і дохлі. Під час спокою і стратифікації багато насіння гине. Загибель підвищується в теплу пору до 72% від загальної кількості. Так що на стовідсоткову схожість розраховувати не варто. Отримані сіянці потрібно розпікірувати на добре удобрені  і очищені  від бур'янів грядки. Через рік-два рослини висаджують на постійне місце. Краще це робити  навесні, коли рослини добре видно і немає ризику при викопуванні розрубати цибулини лопатою.

При посадці рослини поливають  і злегка заглиблюють. Це дозволить вберегти їх від пересихання в перші місяці життя на новому місці. Якщо на пересаджених рослинах виявляться квітконоси, то їх необхідно обламати, щоб вони не виснажували пересаджені цибулини.

Друга можливість пересадити черемшу настає після  відмирання листя. Безлисті цибулини садять у грунт так, щоб вони були заглиблені на 2-3 см. Якщо рослини опиняться на поверхні, вони можуть не прижитися. Дослідження з визначення оптимальної густоти стояння чітко показали, що оптимальна кількість - 75 цибулин на 1 м2. Це відповідає відстані 20 см між рядками і в рядку - 15 см між цибулинами на погонному метрі. Ось, мабуть, і вся агротехніка. У цілому за літо з 1 м 2 можна зібрати близько 2-3 кг зелені.

Зрізати врожай краще не суцільно, а вибірково. Це не виснажує всі цибулини відразу, а, отже, урожай виходить щорічний і рясний. Щороку з материнської цибулинки утворюються дві дочірні, за кількістю листочків. Якщо ви плануєте викопувати цибулини, то краще обламати квітконоси ще під час бутонізації, тоді «корінці» будуть більшими.

І ще, якщо дозріле  насіння обсиплеться , то через пару років вам доведеться боротися зі злісним бур'яном ... черемшею))). Вона буде з завидною впертістю вилазити знову і знову.

Корисні статті

 

 

Овочі

Овочі

Грунти

Підготовка городу

 

Саджай та заробляй

Оцінюєм можливості
Вирощування овочів
Вирощування зелені
Екологічно чисті продукти
Тепличне господарство
 

Захист рослин

 

Зберігання рослин

Домашня консервація

Домашня консервація

Добрива органічні чи мінеральні
Альтернативні добрива
Добрива для городу
Деревний попіл
Курячий послід
Компост
Дощові червяки
Органічне зелене добриво
Як вибрати добрива для городу

При використанні матеріалів сайту посилання на ovochi.in.ua обов'язкове!

© 2022 Кobzar All Rights Reserved