Субстрат для шіїтаке
Виростити шіїтаке можна на субстраті і на обрізках колод.
Шіїтаке на субстраті.
Кращий матеріал для майбутнього субстрату шіїтаке - перемелені садовим подрібнювачем гілки дуба , верби або вільхи. Перемелені гілки краще заготовлювати свіжозрізаних з дерева , більшу частину листя при цьому видалити. Отриману тріску використовують відразу після помелу. У крайньому випадку її можна висушити на сонці в тонкому шарі для зберігання.
Кількість субстрату визначається розміром пластикового пакета , в якому замочений субстрат піддається термообробці . Ми рекомендуємо для культивування шіїтаке на дачі або в саду використовувати блоки масою 1,3 кг з об'ємом субстрату в блоці 2,5 л . Субстрат поміщають в 3 -літрові пакети для заморозки продуктів. У таблиці наведено приблизні значення кількості тріски і води в розрахунку на один субстратний блок .
Підготовка субстрату.
Субстрат заливають водою ( див. таблицю) , перемішують і через 5 хвилин зливають зайву воду через сито , якщо вона є. Віджатий субстрат фасують по пакетах.
Основа субстрату Маса тріски вбраної води Маса вологого субстрату
Тріска свіжих гілок 950 р. 150 мл . 1100
Тріска сухих гілок 600 р. 500 мл . 1100
З нового синтепону , який не був у вживанні , готують пробки діаметром 2-3 см. Для цього смугу синтепону довжиною 30-40 см і шириною 5-7 см скачують у рулон і обмотують його нитками. Можна зробити такі пробки з чистої вати. Пробки потрібно вставити в горло пакетів з субстратом і затягнути горло пакета навколо пробки мотузкою.
Пастеризація субстрату .
Пастеризувати субстрат зручно в 200 - літровій бочці , встановленої на багатті. У неї наливають 50 літрів води , а над водою на цеглі встановлюють сітку або решітку , на яку в кілька ярусів кладуть субстратні блоки. Закрита кришкою бочка стоїть добу для проростання в субстраті спор плісняви . Наступного дня потрібно розпалити багаття і кип'ятити воду 4-6 годин. Таким же чином пастеризацію можна зробити в парній при 80-90 ° С.
Бочка на багатті для пастеризації
Пастеризація субстрату на решітці
Засів субстрату міцелієм .
Засівши проводять в чистому приміщенні (без пилу) або на вулиці , всі роботи проводити в тазу. Чистий пластмасовий таз і столову ложку перед роботою протирають хлоровмісним препаратом. Подальший порядок дій :
• Розімніть призначений для посіву зерновий міцелій , не виймаючи його з упаковки.
• Розв'яжіть пакет з охолодженим після пастеризації субстратом.
• Вийміть пробку і насипте на субстрат столову ложку ( без верху) зернового міцелію . Ущільніть пальцями або ложкою міцелій на поверхні субстрату. Вставте назад пробку і знову обв'яжіть мотузкою.
Інкубація міцелію
.
Для освоєння міцелієм субстратного блоку пакет з субстратом залишають у теплому місці при температурі +20 ... +26 ° С на 2 місяці або більше. Через плівку мішка можна стежити за просуванням міцелію принаймні захоплення субстрату. Блок повинен стати білим , або білим з коричневими плямами , або коричневим. Після утворення на поверхні блоку щільних темних зачатків грибів або маленьких плодових тіл блок готовий до плодоношення .
Субстратний блок шиітаке
Вигонка грибів шіїтаке .
Звільніть блоки від поліетиленового фасування. Вимийте блоки під струменем холодної води і встановіть їх в місці майбутнього плодоношення. Місце в саду треба вибрати в тіні серед рослин . Бажаний щоденний полив блоків , особливо після появи грибів . Гриби зрізають гострим ножем , не залишаючи пенька , врівень з поверхнею субстрату , намагаючись не пошкодити поверхню. Якщо це складно , збирайте гриби , зрізаючи капелюшки , а потім видаляйте пеньки.
Після першої хвилі плодоношення , якщо блок об'ємом 2,5 л важить менше 700 г , його треба замочити у воді на строк від доби до тижня , поки блок не набере масу до 1 кг. За сезон можна зібрати до 6 врожаїв. Плодоношення закінчується , коли блоки починають розсипатися. Відпрацьований субстрат - хороше добриво .
Вирощування шіітаке на відрізках колод.
Урожай на колодах істотно нижчий , ніж на субстратних блоках з перемелених гілок. Витрата міцелію для засіву колод повинен бути достатньо високим , не менше 200 г на кожен погонний метр колоди. Дерева краще спиляти в період між осіннім листопадом і початком руху соків навесні. Деревина повинна мати відносну вологість
від 40 до 50 % (відношення маси води в дереві до повній масі ) . Краще вибрати дуб , але можна засіяти вербу , вільху і березу. Відрізки колод діаметром від 8 до 20 см роблять довжиною 80-150 см. Завдяки танназе ( фермент , який розкладає дубильні речовини) шіітаке має перевагу перед іншими грибами при освоєнні деревини дуба.
Свердління отворів і засів колод роблять на чистій поліетиленовій плівці . Можна зробити отвори діаметром 20 мм і глибиною 6 см , розподілені віялом по діаметру в середині бічної поверхні відрізка колоди. Відстані між отворами по колу - 6 см. Чистими руками отвори заповнюють зерновим міцелієм і ущільнюють його так , щоб до країв отвору залишався 1 см. Щоб міцелій не висипався , отвори закладають будівельною замазкою або садовим варом. Колоди , щеплені таким методом , можна відразу поставити на місце їх майбутнього плодоношення : затінене рослинами з трьох сторін , відкритою стороною на захід чи на схід. Краще вибрати місце в низині , де підвищена вологість землі і повітря. Термін інкубації шіїтаке - від 1 року до 3 років. Термін життя шіітаке на колодах - 5-7 років.
Добавить свое объявление
Загрузка...
|