Головна  

Меню сайтуКартопля

Посадка бульб
Підживлення
Підгортання
Профілактика хвороб
Рання картопля
Хвороби та шкідники
Збирання та зберігання
Під плівкою
Лежкість
Огляд сортів

Капуста

Білокачанна
Брокколі
Брюссельська
Пекінська
Цвітна
Кольрабі
Огляд сортів
Шкідники та хвороби
 

Томати

Як вирощувати томат
Підготовка грунту
Посадка томатів.Пасинкування
Агротехніка
Збирання та зберігання
Хвороби та шкідники
Огляд сортів
 

Огірки

Вимоги до грунту та посадка
Догляд за рослинами
Збір та зберігання
Вибір сортів
 

Коренеплоди

Буряк столовий
Редис
Петрушка
Редька
Ріпа
Селера
Пастернак
 
 
 
 

Овочі - статті, ідеї, пропозиції

 

Правила догляду за картоплею різних сортів

Загальні вимоги до умов зростання


Ретельний і своєчасний догляд за насадженнями  чому визначає кінцевий урожай картофслі.
Можна внести достатню кількість добрив.Своєчасно та якісно пронести посадку, але все ж урожай буде низьким, якщо посіви заростуть бур'янами.
 Догляд за картоплею зводиться до видалення бур'янів, розпушування грунту, підгортання, поливу, підживлення, до боротьби з хворобами і шкідниками. Посіви картоплі весь час повинні бути чистими від бур'янів, а грунт – пухким вільно пропускати повітря до коріння  рослин.
Після посадки поверхню грунту зазвичай ущільнюють, це затримує появу сходів. Тому через деякий час після посадки, на 6-8-й день, грунт потрібно розпушити граблями. При утворенні товстої кірки на важких грунтах її потрібно розбивати частими ударами граблів, не зрушуючи частинок грунту з місця, щоб не обламати паростки. Своєчасне і добре проведене розпушування полегшує боротьбу з бур'янами, відкриває доступ кисню до проростаючих бульб. До боронування треба приступати не тоді, коли зійдуть бур'яни, а коли вони знаходяться у фазі білих ниток-В цей час проростки легко гинуть. Боронувати слід уздовж рядків - два рази до появи сходів і два рази  по посівах. Обробки повторяють через 5-7 днів.

   

Підгортання картоплі

Як тільки з'являться повні сходи картоплі, слід взрихлити грунт мотиками в міжряддях і навколо кожного куща, видаливши одночасно  усі бур'яни. При розпушуванні не слід засипати рослини землею, а засипані випадково стебла або листя потрібно оправити рукою. Таке розпушування необобхідно також проводити після кожного дощу.
Щоб створити найкращі умови для утворення і росту бульб, картоплю підгортають. Перше підгортання проводять  тоді, коли стебло досягає висоти 14-16 см. Підгортають картоплю мотиками, причому найзручніше застосовувати цільні мотики, щоб земля не прокидалася через отвори між мелевою  частиною і ручкою. Землю до бадилля  привалюють  таким чином, щоб навколо кожного куща утворився невеликий валик землі закриваючий нижню частину бадилля. Середину куща також прикривають  землею, щоб стебла не зблизилися.
Друге підгортання проводять через 15-20 днів після першого.Перед цвітінням. На цей раз перш за все  розпушують мотикою грунт у міжряддях і руйнують кірку на поверхні гребенів.А потім вже привалюют ь землю до куща. При другому підгортанні гребені роблять більш високими, що сприяє додатковому утворенню бульб і оберігає від поверхневого  перезволоження грунту.
Підгортати картоплю рекомендується після дощу. Тоді нижню частину стебел засипають вологим грунтом, в результаті чого утворюються додаткові столони з бульбами і підвищується урожай. У суху і спекотну погоду підгортання проводять вранці і ввечері, щоб не викликати в'янення рослин вдень. Щоб домогтися високого врожаю і гарної якості картоплі, потрібно підтримувати грунт протягом літа у вологому стані.

Як слід поливати картоплю


При тривалій  посусі  та спеці припиняється ріст бадилля і бульб. Дощі що випадають після спеки  викликають зазвичай деформацію бульб . Тому в посушливу пору.Коли в середині дня у рослин спостерігається в'янення листя, а грунт на глибині 5-6 см сухий, картоплю треба поливати. Особливо необхідний полив перед цвітінням і під час цвітіння.

Найкраще поливати картоплю у вечірні години, після спаду денної спеки. На кожен кущ витрачають не менше 2-3 л води.
На другий день після поливу, так само як і після дощу, слід прорихлити грунт сапками. Полив можна поєднувати з підгодовуванням  картоплі.
Велику роль у боротьбі за високий урожай картоплі відіграє повне задоволення цієї рослини всіма необхідними  елементами живлення. Іноді за зовнішнім виглядом рослин можна встановити, в якого  елементу вони потребують. Так, при нестачі азоту стебла і листя ростуть слабо, забарвлення листя із зеленого  поступово стае в жовтим. При фосфорному  голодуванні кущі стискаються і листя від стебел відходить під гострим кутом. При нестачі калію між жилками листя з'являється бронзова плямистість, листя стає зморшкуватим, краї їх загинаються вниз і передчасно відмирають.
Для підгодівлі можна використовувати гнойову рідину, розведену  водою в 2-3 рази, пташиний послід, розведений у 10 разів, свіжий коров'ячий гній (коров'як), розведений водою в 4-5 р) і мінеральні добрива. Удобрювальний розчин виливають в неглибокі борозенки, зроблені навколо кущів, або влунки які торие набивають сапкою між рослинами. Необхідно стежити за тим, щоб розчин не попадав на рослини, так як це може викликати опіки. Після вбирання розчину ямки нкі і борозенки заробляють  сухою землею.

Підживлення картоплі


При підгодівлі мінеральними добривами на відро води (10-12 л) в перший раз беруть по 2 ст. л. азотних і калійних добрив   і 4 ст. л. фосфорних, у другій - по 4 ст. л. азотних і фосфорних добрив і близько 1 ст. л. - Калійних. Під кожен кущ виливають по 1,5-2 л розчину. При використанні пташиного посліду  для однієї підгодівлі на кожні 100 кв. м потрібно 6-7 кг сухого посліду.
Рідкі підгодівлі дають дуже гарні результати. Але якщо перепадають дощі і грунт досить волога, можна приміняти і сухі підгодівлі. У цьому випадку добрива розсипають під кожен кущ  на відстані 5-6 см від стебла і зашпаровують при розпушуванні і підгортанні. Так можна вносити мінеральні добрива, пташиний послід і золу. При сухій підгодівлі добрива  вносять трохи менше, ніж при посадці. Перше  підживлення  слід провести перед першим розпушуванням, а друге- через два тижні після першого, перед підгортанням. Пізніші підгодівлі, особливо азотними добривами, можуть посилитися  зростання гички на шкоду утворенню  клубнів, викликати утворення потворних бульб.
Часто городники скаржаться, що бадилля у картоплі велике, а бульб немає. Це результат надлишків азоту в грунті – рослини «Жирують». У цьому випадку слід підживити картоплю фосфором  і калійними добривами. На 100 кв. м вносять 3 кг суперфосфату і 1 кг хлористого калію. Калійні добрива можна замінити золою (півсклянки під кожен кущ). Така підгодівля не тільки прискорить утворення бульб, але і значно покращити  їх смак.
Позитивно впливає на утворення бульб позакореневе підживлення рослин (підгодівля через лист) розчином аміачної селітри (1,5%) з додаванням на кожен літр розчину 0,75 г бору. Техніка  приготування розчину і внесення підгодівлі через лист нескладна і цілком доступна кожному городникові. В 100 л води розчиняють 1,5 кг аміачної селітри і додають 130 г борної кислоти. Після ретельного перемішування з допомогою ручного обприскувача або лійки з дрібним ситечком обприскують кущі картоплі, витрачаючи на кожну рослину близько 100 мл розчину. Таким чином, 100 л розчину можна обробити 1000 кущів картоплі-Обприскувати рослини розчином аміачної селітри та бору слід на початку липня. а за місяць до збирання картоплі провести другу позакореневу підгодівлю - для неї використовують суперфосфат, хлористий калій і борю. Готують розчин за добу до використання  в бочці  поміщають суперфосфат і наливають  воду (на 100л води беруть 10 кг суперфосфату). Протягом доби  вміст бочки кілька разів (до десяти) перемішують. За 3-4 години до застосування настій проціджують через часте сито або марлю в іншу бочку, в яку додають попередньо  розчинений у воді хлористий калій (1 кг) і борну кислоту (100 г). На кущ витрачають до 200 г розчину.
При посадці пров'яленої і пророщеної  бульби сходи з'являються через 10-15 днів, непідготовленої через 18-25 днів. За цей час поверхню грунту покривається бур'янами, а після дощів на ній утворюється кірка, що перешкоджає   її аерації. Тому важливо рихлити  посадки і знищувати бур'яни обережно, щоб не руйнувалися гребені і гряди. Якщо весна затяжна і поява исходов затримується, розпушування проводять два-три рази. Це прискорює ріст пагонів. Якщо передбачаються нічні заморозки, сходи підгортають.Підгортання, як і розпушування, сприяє не тільки активизації росту бульб, але і хорошому визріванню. Перший раз підгортання проводять, коли паростки досягнуть висоти 10-12 см, в цьому віці середина міжрядь ще не зайнята корінням рослин, тому одночасно з підгортання еффективно провести розпушування на глибину 15-16 см. Шар приваленої  землі на гребенях збільшують на 5-6 см, залишаючи над поверхністю верхівки рослин висотою 4-5 см. За літо посадки картоплі  по мірі необхідності прополюють. 4-5 разів розпушують і 2-3 рази підгортають. Друге підгортання роблять при висоті рослин 15-20 см. Закінчують обробку міжрядь до часу змикання рослин. Підгодівлі вносять перед  підгортанням, не допускаючи попадання добрив на листя. Якщо вони  і все ж потрапили, їх змивають, поливаючи рослині водою.
При вирощуванні ранньої картоплі уникають застосування підгодівель підвищеними дозами азоту, особливо гноївкою. На бідних і середніх за родючістю землях за літо дають 2-3 підгодівлі мінеральними добривами або гноєм. Спочатку вносять азот і калій, а в середині літа - тільки калій.При першій підгодівлі достатньо 20-30 г добрив на відро поди, поливаючи грунт з обох боків рядка на відстані 10-15см від рослин. Надалі вносять по 40-50 г добрив, збільшуючи відстань до 20-25 см. Перший раз підгодівлю дають після сходів, другий - через 15-20 днів. У суху погоду після підгодівлі рослини поливають, щоб знизити кождентрацію добрив і дати їм можливість проникнути до коренів рослин. Можна використати  і сухі добрива, посипаючи посадки уздовж рядків або в середині міжрядь з наступним поливом.
Зрошення вельми ефективне в посушливі періоди, особливо  при вирощуванні ранніх сортів картоплі. Полив прискорює  ріст і розвиток рослин, підвищує урожай і збільшує  розмір бульб. Найчастіше доводиться поливати піщані і супіщані грунти, які  слабо утримують вологу. Плантації картоплі  потребують постійного рівномірного  зволоження грунту, особливо в посушливі періоди, коли погода часто  характеризується інтенсивним освітленням і великою кількістю тепла.
Пізні сорти картоплі підгодовують два рази коров'яком  розведеним водою з розрахунку 1:8, або пташиним послідом, розведеним 1:10. Під кожну рослину необхідно вилити 2 л розчину.

Подібні статті

 

 

 

Овочі

Овочі

Грунти

Підготовка городу

 

Саджай та заробляй

Оцінюєм можливості
Вирощування овочів
Вирощування зелені
Екологічно чисті продукти
Тепличне господарство
 

Захист рослин

 

Зберігання рослин

Домашня консервація

Домашня консервація

Добрива органічні чи мінеральні
Альтернативні добрива
Добрива для городу
Деревний попіл
Курячий послід
Компост
Дощові червяки
Органічне зелене добриво
Як вибрати добрива для городу

Добавить свое объявление
Загрузка...

При використанні матеріалів сайту посилання на ovochi.in.ua обов'язкове!

© 2022 Кobzar All Rights Reserved