Головна    

Меню сайтуКартопля

Капуста

Білокачанна
Брокколі
Брюссельська
Пекінська
Цвітна
Кольрабі
Огляд сортів
Шкідники та хвороби
 

Томати

Як вирощувати томат
Підготовка грунту
Посадка томатів.Пасинкування
Агротехніка
Збирання та зберігання
Хвороби та шкідники
Огляд сортів
 

Огірки

Вимоги до грунту та посадка
Догляд за рослинами
Збір та зберігання
Вибір сортів
 

Коренеплоди

Буряк столовий
Редис
Петрушка
Редька
Ріпа
Селера
Пастернак
 

Овочі - статті, ідеї, пропозиції

 
 
 

 

Фенхель.Вирощування та застосування.

У дачників фенхель чомусь не в честі : клопоту багато , а врожай « качанчиків » невеликий . До того ж фенхель негативно впливає на моркву , томати , та й багато інших овочів не люблять сусідства з ним. Але ось останнім часом і фенхель потрапив у розряд «модних овочів », тому розповімо як вирощувати як вирощувати фенхель правильно .
 Трохи про саму культуру. Найбільше жирного масла , білка і цукру , а також мінеральних солей міститься в насінні. У них виявлені також мідь , калій , кальцій , залізо , селен та інші мікроелементи. Корисні властивості і аромат зробили фенхель популярним в європейській кухні. У їжу йдуть листя, молоді пагони , черешки і потовщені м'ясисті основи черешків , що утворюють білі « качанчики » і насіння .


  Розмноження та вирощування фенхелю

Фенхель полюбляє супіщані або суглинні легкі грунти , відкрите сонячне або злегка затінене місце.
В саду фенхель вирощується як багаторічник ( при викопуванні коренів або ретельному укритті на зиму) , дворічник або однорічник.
Багаторічні кущі фенхелю можуть розмножуватися вегетативно (поділом куща) , але частіше використовується насіннєвий спосіб розмноження .
При ранньому посіві і вирощуванні через розсаду фенхель зацвітає в середині або наприкінці літа. При достатній кількості тепла і світла насіння фенхелю успішно визріває.
Досвід показав , що визріле в саду повноцінне насіння фенхелю може дати самосів. При настанні весняного тепла воно проростає.
Молоді рослини фенхелю в перший місяць життя розвиваються повільно , але потім при високій вологості родючого грунту вони швидко йдуть у ріст .
У регіонах з коротким літом краще вирощувати теплолюбний фенхель через розсаду для отримання раннього врожаю зелені або насіння в один рік.
Качанний фенхель , який в народі називають «італійський кріп » , ( var. azoricum ) більш багатий мінеральними речовинами і містить більше ефірного масла , ніж фенхель звичайний. Цей овочевий різновид фенхеля висівається у відкритий грунт пізніше (у червні , можна в кілька строків ) . Інакше рано посіяні рослини швидко зацвітають в липні- серпні , не встигнувши утворити качанчики . Також причиною раннього цвітіння фенхеля на шкоду освіті качанчиків є нестача грунтової вологи , тому при відсутності дощів рослини потребують регулярного і достатнього поливу .

 

Вирощування фенхелю


Посів насіння овочевого фенхеля проводиться на глибину 2 см , сходи з'являються через 1,5-2 тижні.
На розсаду посів насіння овочевого фенхелю в середній смузі проводиться в середині травня. Між  сіянцями фенхелю інтервал повинен бути не менше 20 см , інакше сильні кущисті рослини будуть пригнічувати одина одну.
Через місяць після посіву рослини висаджуються у відкритий грунт з відстанню 40-50 см.
Коли біля основи стебла овочевого фенхелю починає утворюватися потовщення , необхідно кілька разів провести підгортання рослини для отримання ніжних качанчиків . Збирання врожаю проводиться при товщині качанчики близько 10см.


Використання фенхелю


Фенхель звичайний за зовнішньою схожістю цієї пряної рослини з кропом називають ще « аптечний кріп ». Саме з насіння фенхелю роблять так звану « укропную воду» м'якої дії з приємним смаком і анісовим ароматом , яку приписують малюкам для нормалізації травлення та усунення кишкових кольок.
Однак не тільки насіння фенхелю , але і вся ця красива рослина висотою 1-2 м є постачальником корисних речовин і вітамінів.
Соковита молода зелень фенхелю зі специфічним солодкуватим смаком і запахом анісу може додаватися в ті ж страви , як і кріп. Свіжі і відварні черешки , свіжі та тушковані кочанчики , відварне коріння фенхелю також додаються в перші та другі страви , в салати. Суцвіття фенхелю застосовуються для консервування овочів. За допомогою плодів проводиться ароматизація солодощів і соусів , а також овочевих , м'ясних і рибних страв. Плоди фенхелю також використовуються в хлібопеченні , парфумерні промисловості та медицині.

Фенхель відлякує бліх , ця властивість рослини з давніх часів використовується для захисту домашніх тварин від настирливих комах.
Дрібнонарубане свіже листя фенхеля втирають в шерсть вихованців і розкладають навколо підстилки і під неї .

Виведено ошатні сорти фенхелю з кольоровим листям :


- « Purpureum » - молоді листки бронзово -пурпурні , а пізніше стають сизуватими ;
- « Giant Bronze » - молоді листки мідні , а потім набувають коричнево- бронзового забарвлення .
Видалення  суцвіть сприяє збільшенню кількості листя на кущах фенхеля і запобігає небажаному самосіву.
Великі кущі фенхелю з великою кількістю ажурного листя відмінно виглядають на задньому плані будь-яких квітників. А також можна використовувати фенхель в якості ажурною живоплоту , що розділяє сад на зони.

Добавить свое объявление
Загрузка...
 

 

Овочі

Овочі

Грунти

Підготовка городу

 

Саджай та заробляй

Оцінюєм можливості
Вирощування овочів
Вирощування зелені
Екологічно чисті продукти
Тепличне господарство
 

Захист рослин

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Зберігання рослин

Домашня консервація

Домашня консервація

Добрива органічні чи мінеральні
Альтернативні добрива
Добрива для городу
Деревний попіл
Курячий послід
Компост
Дощові червяки
Органічне зелене добриво
Як вибрати добрива для городу

При використанні матеріалів сайту посилання на ovochi.in.ua обов'язкове!

© 2022 Кobzar All Rights Reserved