Головна  

Меню сайтуКартопля

Капуста

Білокачанна
Брокколі
Брюссельська
Пекінська
Цвітна
Кольрабі
Огляд сортів
Шкідники та хвороби
 

Томати

Як вирощувати томат
Підготовка грунту
Посадка томатів.Пасинкування
Агротехніка
Збирання та зберігання
Хвороби та шкідники
Огляд сортів
 

Огірки

Вимоги до грунту та посадка
Догляд за рослинами
Збір та зберігання
Вибір сортів
 

Коренеплоди

Буряк столовий
Редис
Петрушка
Редька
Ріпа
Селера
Пастернак
 
 
 
 

Овочі - статті, ідеї, пропозиції

Шкідники та хвороби томатів

Однією з найпоширеніших і шкідливих хвороб пасльонових є фітофтороз. У серпні незахищені посадки цих рослин можуть вражатися  на 80% і більше. Підступність фітофторозу полягає в тому, що його симптоми спочатку можуть бути малопомітними і до моменту прояву хвороби (появи  плям) велика частина плодів, як правило, вже інфікована. Обробки «навздогін» рятують лише частину врожаю, тому особливу увагу необхідно приділяти профілактиці. Треба пам'ятати, що висока вологість і низькі денні та нічні температури є ідеальними умовами для поширення цього захворювання. У теплицях із скла і полікарбонату ймовірність  розповзання  фітофторозу менша, так як в таких укриттях легше підтримувати низьку вологість повітря.Для профілактики захворювання все частіше використовують біологічні препарати. Починають з внесення до розсадних  горщиків  (перед пікіровкою томата) по одній таблетці  Гліокладіну (препарат на основі гриба Триходерма). Поверхня грунту і лунки перед посадкою проливають Алірін Б і Гамаіром з розрахунку 1 + 1 табл. на 10 л води на 10 м2 грядки. Через 2 тижні після посадки і далі (дотримуючись такого  ж інтервалу) проводять обприскування більш концентрованою сумішшю цих препаратів: 1 + 1 табл. на 1 л води. У період масового поширення захворювання (орієнтуються за відомим середнім строкам його початку) перерви між обприскуваннями скорочують до 1 тижня. Можна спробувати і народний спосіб боротьби з фітофторозом: 1 склянку  зубків часнику пропускають через м'ясорубку, розводять у 10 л води (25 ° С), додають 1 г марганцевокислого калію і обприскують рослини по листю. Таку обробку з метою профілактики потрібно проводити до цвітіння, а також при появі перших ознак захворювання.

   

Чорна ніжка  вражає в основному розсаду: коренева шийка сіянця темніє, стоншується і загниває. В результаті рослина в'яне і гине. Це грибкове  захворювання поширюється з рослинними залишками, грудочками грунту, частково з насінням. Заходи боротьби: помірний полив рослин, незагущені посіи , полив розсади розчином марганцевокислого калію (3-5 г на 10 л води). Для профілактики хвороби в грунт перед посадкою вносять тріходермін.

 

В умовах підвищеної вологості і низьких температур (особливо нічних) раслини   томатів часто вражаються бурою плямистістю. На нижній стороні листя з'являються буро-коричневі плями з оксамитовим сірим нальотом. Уражені листки засихають, рослини гинуть. Спори гриба легко переносяться на здорові рослини при поливі, на одязі городників, зберігаються в грунті, на опалому листі і т. д. Для профілактики і лікування рослин використовують ХОМ (хлорокис міді) з розрахунку 30-40 г на 10 л води. Обприскування проводять при виявленні перших ознак захворювання. При сильному ураженні рослин обробку треба повторити (але не раніше ніж через 10-14 днів після першої). У теплиці після збору врожаю необхідно провести профілактичну дезінфекцію: у 10 л води розвести 1 ст. ложку мідного купоросу, обприскати як старі рослини, так і грунт і покрівлю.

Мозаїка томатівМозаїка - вірусне захворювання томатів, поширене в основному серед сортів народної селекції. Більшість сучасних гібридів мають стійкість до цього захворювання. Проявляється у зміні форми і забарвлення листя (жовтувато-зелені плями, чергування світлих і темних плям), а також в їх скручуванні та зморшкуватості. Рослини виглядають пригнобленими, дають низький урожай, жовтіють і швидко засихають (пам'ятаєте, уражені рослини необхідно видаляти і спалювати). Насіння перед посівом протруюють в 1%-ном розчині марганцевокислого калію протягом 25-30 хвилин. Щоб уникнути зараження, розсаду томата потрібно  поливати розчином марганцевокислого калію (1 г на 10 л води) 2-3 рази на день з тритижневими проміжками, а також обприскувати кожні 10 днів знежиреним молоком (1 л молока розводять у 10 л води і додають 1 ч ложку сечовини.) .Для запобігання цієї хвороби краще брати для посіву двох-трьохрічне насіння.

Добавить свое объявление
Загрузка...
 

У кінці вегетації з настанням холодної дощової погоди томати в теплиці можуть вражатися  сірою гниллю. На зелених або червоних плодах з'являються дрібні округлі плями. Потім вони збільшуються і стають водянистими. Збудник сірої гнилі може розвиватися і на інших надземних органах (стебла, листя, квіти), вони також покриваються сірою цвіллю. Необхідно видаляти уражені плоди і самі рослини, по можливості підвищувати температуру повітря. При поширенні цього захворювання обов'язкова  дезінфекція грунту фунгіцидами.

фомоз томатівБура гниль (фомоз) розвивається тільки на плодах томата в умовах високої вологості і при надлишку азоту. Проявляється фомоз у вигляді невеликих  бурих   плям (близько 3-4 см) навколо плодоніжки. Хоча пляма на поверхні невелика , гниттю піддається і внутрішня тканина плоду. Уражаються як зелені, так і червоні плоди. Їх слід відразу ж знищувати, а грунт у теплиці дезінфікувати.
Фузаріозне в'янення розвивається на молодих рослинах у теплицях. Жилки листя світлішають, черешки никнуть, листя, а потім пагони, в'януть. Хвороба розвивається при високій температурі, низькій  вологості грунту і поганої освітленості. Збудник хвороби (гриб) зберігається в грунті тривалий час. З грунту він проникає через коріння в судини рослини. Грибниця закупорює судини, отруює рослину  виділяючи  токсини, і вона гине. Для попередження захворювання в теплиці потрібно підтримувати оптимальний температурний режим, а при перших ознаках захворювання видаляти уражені рослини разом із землею на їх коренях. Для боротьби з хворобою томати обприскують розчином Фітоспорін-М.

антракоз таматівАнтракноз томата - дуже небезпечне і останнім часом досить поширене грибне захворювання. Хворі рослини в'януть, їх коренева шийка загниває, на плодах з'являються вдавлені плями. Заходи боротьби: ретельна дезінфекція грунту розчином мідного купоросу (бажано зняти заражений верхній шар грунту і додати свіжий), обробка фунгіцидами самих рослин.

Макроспоріоз характеризується появою на листках коричневих плям з концентричними колами. Сильно уражені листки відмирають. На плодах макроспоріоз зазвичай проявляється у вигляді темних плям біля основи. Потім на плямах з'являється чорний оксамитовий наліт. Заходи боротьби: такі ж, як і з фітофторозом.

Бактеріальний рак томату - бактеріальне захворювання. Бактерії проникають у рослину через ранки і вражають його судинну систему. Джерела зараження - насіння і післязбиральні залишки. Бактерії в грунті зберігаються не більше року, на насінні 2,5-3 роки. Поширення раку під час вегетації можливо через комах, поливну воду та інвентар. На листках, стеблах, черешках і плодовіжках з'являються дрібні коричневі виразки, а на плодах - плямистість (на зелених плодах плями білі з темними маленькими тріщинами в центрі, а на стиглих - коричневі, оточені світлим ореолом). Профілактика раку: обробка насіння перед посівом, яка полягає в 12-24-годинному їх замочуванні в розчині Фітоспорін-М, спалювання рослинних залишків  восени.

розтріскування плодів томатівРозтріскування плодів томата - фізіологічне (неинфекционное) захворювання. Причиною є різкі коливання вологості грунту. При рясному поливі стінки клітин шкірки плодів не витримують підвищеного тиску і розриваються. Потім ранки підсихають, плоди передчасно червоніють, не досягаючи своїх звичайних розмірів. Заходи боротьби: помірний полив з інтервалами. Багато сучасних  гібридів мають генетичну стійкість до розтріскування плодів.


 Шкідники

Основними шкідниками томатів є галова нематода, павутинний кліщ, гусениці підгризаючих совок і білокрилка, в деяких районах - голі слимаки, капустянка і дротяники.

Личинки галової нематоди, невидимі неозброєним оком, проникають у грунт, де облаштовуються на  коренях рослин, утворюючи на них здуття і нарости. У підсумку рослини відстають у рості, слабо цвітуть і плодоносять. До заходів боротьби відносяться: дезінфекція рослинних залишків у теплиці та дезінфекція самої теплиці, а також заміна верхнього шару грунту в теплиці і глибоке  перекопування залишилася грунту.

Подібні статті

 





 

Овочі

Овочі

Грунти

Підготовка городу

 

Саджай та заробляй

Оцінюєм можливості
Вирощування овочів
Вирощування зелені
Екологічно чисті продукти
Тепличне господарство
 

Захист рослин

 

Зберігання рослин

Домашня консервація

Домашня консервація

Добрива органічні чи мінеральні
Альтернативні добрива
Добрива для городу
Деревний попіл
Курячий послід
Компост
Дощові червяки
Органічне зелене добриво
Як вибрати добрива для городу

При використанні матеріалів сайту посилання на ovochi.in.ua обов'язкове!

© 2011 Кobzar All Rights Reserved