Головна  

Меню сайтуКартопля

Капуста

Білокачанна
Брокколі
Брюссельська
Пекінська
Цвітна
Кольрабі
Огляд сортів
Шкідники та хвороби
 

Томати

Як вирощувати томат
Підготовка грунту
Посадка томатів.Пасинкування
Агротехніка
Збирання та зберігання
Хвороби та шкідники
Огляд сортів
 

Огірки

Вимоги до грунту та посадка
Догляд за рослинами
Збір та зберігання
Вибір сортів
 

Коренеплоди

Буряк столовий
Редис
Петрушка
Редька
Ріпа
Селера
Пастернак
 
 
 
 

Овочі - статті, ідеї, пропозиції

Як виростити ріпчасту цибулю з насіння

Як виростити ріпчасту цибулю з насінняРіпчасту цибулю виростити з насіння за один рік реально. Правда, для такого вирощування підійдуть тільки  ранні сорти, а зберігатися врожай буде недовго (тому таку цибулю використовують в першу чергу).

Прогріте, знезаражене і прощене насіння висівають дуже рано. Грядки готують з осені, а навесні накривають поліетиленовою плівкою, щоб земля швидше прогрілася. Перед посівом плівку знімають, борозни проливають гарячою водою, сіють насіння, присипають їх перегноєм або компостом. Плівку повертають на місце. Після сходів у теплі сонячні дні укриття знімають, щоб рослини не «згоріли».

Проривають цибулю 3 рази: в період, коли рослини піднімуться на 7-10 см, потім через 3 тижні після цього і через 2-3 тижні після другого проріджування. Остаточна відстань між рослинами повинна бути до 10 см.

За ріпчастою цибулею, вирощуваною  з насіння, догляд практично такий же, як і за цибулею, яку вирощують з сіянки: часте розпушування грунту, видалення бур'янів, підживлення. Не можна упустити хоч якусь із «процедур»: це неминуче відіб'ється не тільки на величині цибулин, а й на їх здатності визрівати. А для ріпчастої цибулі, вирощуваної  з насіння, визрівання саме по собі є проблемою: вона  часто продовжує рости аж до самого  періоду збирання врожаю.

   

Щоб прискорити дозрівання, цибулю в другій половині вегетації розкривають , щоб цибулини знаходилися над землею приблизно наполовину: відтік поживних речовин з листя в цибулину значно збільшується. Також можна підсмикнути рослини за перо, як би підводячи в землі або підрізати їх коріння лопатою: у цьому випадку також йде швидкий відтік поживних речовин з листя в цибулини і вони визрівають швидше. Деякі городники використовують приминання  листя, але цей метод небезпечний для рослин: в шийку цибулини можуть потрапити хвороботворні бактерії або шкідники.

Підзимовий посів насіння на ріпчасту цибулю

Можна посіяти насіння на цибулю-ріпку і під зиму. Посів проводиться до настання стійких заморозків (приблизно в другій декаді листопада, час може відрізнятися в залежності від регіону). Слід висівати відкаліброване, сухе і велике насіння. Норму висіву збільшують порівняно з весняною на 25%. Посіви обов'язково мульчують. При замерзлій землі закладення насіння виробляють заздалегідь заготовленою сухою землею, перегноєм або торфом. При зимовому  посіві насіння цибулі йде  під зиму сухим або набряклим  за рахунок осінньої вологи, але не пророслим.

Ранньою весною, після відтавання верхнього шару грунту, воно починають набухати при температурі 3-4 ° С і іноді встигає  прорости вже до того моменту, коли тільки починається весняна обробка грунту.

 

зберігання ріпчастої цибуліЯк зберігати ріпчасту цибулю

Тривалий час може зберігатися тільки визріла  і просушена цибуля . Відповідні місця для зберігання: прохолодні, сухі, провітрювані. Укладений в невисокі шухлядки або невеликі сітчасті мішки ріпчаста цибуля добре збережеться в сараї, на горищі, непромерзаючій лоджії і т. п.


Як отримати насіння ріпчастої цибулі

Насіння ріпчастої цибулі виростити на власній ділянці нескладно. Але потрібно пам'ятати про легке перезапилення різних сортів між собою. Для отримання чистосортного  насіння на ділянці потрібно  вирощуватися цибулю лише одного сорту. Також варто стежити за відсутністю квітучої  цибулі іншого сорту на сусідніх ділянках.

На насіння треба  відбирати кращі цибулини з урожаю цибулі-ріпки, не пошкоджені шкідниками чи хворобами. Маточники (цибулини, підготовлені для одержання насіння) ретельно просушуються перед закладкою на зберігання. Зберігатися вони повинні взимку в приміщенні, температура повітря в якому становить від 0 до 3 ° С, а вологість - 75-80%.

Для одержання насіння потрібно приблизно 110-130 днів. Краще підростити маточники в парнику за 2-3 тижні до висадки у відкритий грунт - під укриттям цибуля  швидко піде в зростання і до моменту посадки вже буде володіти корінцями і зачатками листя.

Для посадки маточників зазвичай відводиться краща  ділянка : чиста від бур'янів, з удобреним водопроникним грунтом. При посадці в кожну лунку можна покласти 150-250 г перегною (додатково до загального удобрення ділянки).

Висаджуються маточники згідно зі схемою 25 х 25 см. Посадки потрібно прикрити 4-5-санти-метровим шаром грунту.

Доглядати за рослинами, від яких сподіваєтеся отримати насіння, слід ретельно: регулярно розпушувати, поливати, підгодовувати. Стрілки краще підв'язати до кілочків, щоб їх не зламав вітер.

Після того як цибуля відцвіте, слід злегка підсмикнути рослини за стебла. Це робиться для часткового порушення зв'язку їх кореневої системи з грунтом, а значить, для посилення відтоку поживних речовин до насіння від листя і квіткових стрілок.

Прибирання сім'яників настає звичайно наприкінці серпня - початку вересня. Насіннєві шапки зрізають ножем (ножицями) разом зі стрілкою довжиною 50 см. Або ж  рослини викопуються повністю, зв'язуються в пучки і підвішуються для просушування. Через місяць, після повного дозрівання насіння, їх слід обмолотити і ще раз додатково просушити.

Корисні статті

 

 

Овочі

Овочі

Грунти

Підготовка городу

 

Саджай та заробляй

Оцінюєм можливості
Вирощування овочів
Вирощування зелені
Екологічно чисті продукти
Тепличне господарство
 

Захист рослин

 

Зберігання рослин

Домашня консервація

Домашня консервація

Добрива органічні чи мінеральні
Альтернативні добрива
Добрива для городу
Деревний попіл
Курячий послід
Компост
Дощові червяки
Органічне зелене добриво
Як вибрати добрива для городу

При використанні матеріалів сайту посилання на ovochi.in.ua обов'язкове!

© 2022 Кobzar All Rights Reserved