Меню сайту
Овочі - статті, ідеї, пропозиції
|
Підготовка грунту під картоплю
Картоплю можна вирощувати на різних окультурнених грунтах. Єдина умова – ділянки віведені під його посадку, не повинні розташовуватись в затінених і занадто вологих місцях. Найкраще для цього підходять родючі супіщані і легкі суглинкові грунти. Вони дають не лише високі врожаї, але й найсмачніші клубні. Особливо гарні такі грунти для одержання гарного урожаю ранніх і середньоранніх сортів картоплі. Високі врожаї картоплі можна отримувати також на родючих средньосуглинкових і торф'яних грунтах. А ось важкі глинисті, піщані та підзолисті грунти з невеликим орним шаром необхідно покращувати. Наприклад, важкі глинисті грунти стануть врожайнішими якщо внести на кожен квадратний метр ділянки по 0.15 кубометри грубозернистого піску і по 10 кг органічного добрива.
Піски перетворюються на родючі грунти після додавання 1 кв. м по 0.05 кубометра глинистого дернового грунту і по 7 кг оганічних добрив.
Для поліпшення підзолистих грунтів можна внести до 12 кг органічних добрив на 1 кв. м і глибоко все перекопати, щоб забезпечити гарне кришіння і перемішування пласта.
До речі, внесення мінеральних добрив в глинисті, пісчані та підзолисті грунти, а також хороший догляд за картоплею забезпечать отримання високого врожаю бульб вже в перший рік вирощування.
Якщо вам дістався сирі, заболочені ділянки, не падайте у відчай - терпіння і труд все перетруть. Перед посадкою картоплі таку ділянку можна осушити за допомогою канав. Як вже писалося, непридатними для вирощування картоплі є тільки ті ділянки, які знаходяться в тіні будівель або поруч з деревами, що ростуть з східної чи південної сторони.
До речі, грунт для картоплі повинен бути пухким: в ущільненому грунті виростають дрібні і деформовані бульби. Коріння, столони (це підземні стебла по 6-7 штук довжиною 15-20 см кожен) і бульби картоплі добре ростуть у пухкому, вологому і повітропроникному шарі грунту. Тому його перекопування має велике значення для того, щоб отримати високий урожай і поліпшити якість бульб.
Для повноцінного розвитку рослин необхідно створити однорідну структуру грунту з дрібними грудками. А якщо природного зволоження недостатньо - вжити заходів для збереження вологи в
кореневмісному шарі. Не менш важливо запобігати і небезпеці перезволоження в разі надмірного випадання опадів, а також якісно очищати грунт від бур'янів, шкідників і збудників хвороб.
Грунт, підготовлений до посадки картоплі, повинна відповідати наступним вимогам:
Забезпечення пухкості орного шару.
Достатній орний шар (відхилення від заданої глубини не повинно перевищувати ± 2 см).
Вирівняна поверхня поля.
Високий ступінь кришення ( вміст грудок розміром < 25 мм не менше 95%).
Максимальне знищення та підрізання бур'янів (не менше 96%)
Відновлення відсутніх мікроелементів (закладення добрив вище 95%)
Якщо ви подбаєте про хороші умовах для маточної бульби, то навіть на цілинній землі зумієте в перший же рік отримати пристойний урожай картоплі. Єдина небезпека це бульби. Якщо своєчасно не вжити заходів, вони можуть бути сильно вражені проволочником (личинкою жука-шелкуна). До пори до часу цей ворог врожаю був одноосібним господарем необробленої землі, на якій з року в рік зростали вільні трави. Тому, навіть якщо грунт цілиний родючий і дуже підходить за своїм складом для вибраних вами сортів картоплі подбайте про безпеку майбутнього врожаю.
Способи покращення грунтів для посадки картоплі
При використанні бідних або середніх за родючістю грунтів ефективним є передпосадкове внесення до лунки або борозни по дві-три жменьки перегною або компосту під кожен кущ.
Доцільно використовувати фосфорно-калійні добрива,попередньо перемішавши їх з органічними. На 1 кв. м компосту додають 3-4 кг суміші мінеральних добрив. Для покращення смакових якостей картоплі застосовують лише органічні добрива. По можливості слід уникати використання отрутохімікатів, обмежуючись агротехнічними способами боротьби з хворобами та шкідниками.
У разі якщо рослина з якихось причин отримало ззавелику дозу азотних добрив або ви затрималися з посадкою, вона може почати «жирувати». Необхідно прискорити перехід таких рослин до періоду утворення бульб.
Найпоширеніший сільський спосіб - це зола (стакан на кв. м). Можна скористатися і мінеральними добривами, взявши для площі в 1 кв. м 15 г сірчанокислого калію і 30 г суперфосфату. Коріння картоплі доставляють рослині харчування та воду. Чим потужніша коренева система, тим повніше вона забезпечує потреби рослини. Картопляні корені можуть проникати на глибину до 250 см і поширюватися в сторону від стебла на 120 см. Хороший ріст коренів картоплі можливе лише в пухкому грунті. Цим пояснюється чуйність урожаїв картоплі на надглибокої більше 50 см - обробки грунту.
|
|